A templomról - Tartalom - Csíkszentléleki Római Katolikus Plébánia

A templomról

A Csíkszentléleki római katolikus templom Csíkszeredától 5 kilométerre, Csíkszentlélek  északkeleti részén, a templom tízes területén látható

templom

A csíkszentléleki templom építésének kora visszavihető az 1333 as évre, ugyanis ezen évben említik okiratokban, abban az évben a pápai tizedjegyzék szerint papja, János 1 banálist fizetett, 1334-ben 2 banálist.A mai formáját az 1806-os restaurálás alkalmával nyerte el, amikor a templom hajóját barokk stílusban átalakították és meghosszabbították, ugyanakkor új mennyezetet is kapott. Ekkor még nem volt tornya. A harangok földszinti cserefaszékekre voltak használás vlgett alkalmazva 1854 ig. A torony építését 1848 ban az akkori plébános N.T. Bíró Tamás kezdeményezésére és a hívek segítségével kezdett épűlni. Ezen évben ki tört a szabadságharc, így a torony építése annyiba maradt, csak 1851 ben folytatodott tovább. Az akkori püspök csíktusnádi Kovács Miklós a templom pénztárából a torony építésére 1087 forintot adományozott. Érdekességként megemlíthető, hogy a püspök saját pénztárából 100 foríntot adományozott. A szükséges kő és faanyagot a megyebeli gazdák állították elő, valamint a kézi napszámosság terhét is viselték. Végtere a torony 1854 ben elkészült. A templom apszisa a nyolcszög három oldalával záródik. A poligon záródású apszis 11,93 méter hosszú és 6,58 méter széles. Tengelye nem pontosan kelet-nyugati irányú, mert 24 fokkal délre hajlik. A csúcsíves ablakok mérművei hiányoznak. A templom kórusa egyetlen nagy boltívre támaszkodik. A déli kapu kerete a román-gót átmeneti kor alkotása a 14. századból. A templom művészi szárnyasoltára 1510-ben készült. 1914-ben a Magyar Nemzeti Múzeumban került, jelenleg a Magyar Nemzeti Galléria állandó kiállításán látható. A műemléktemplom harangját 1511-ben öntötték.Kisebbik harangját pedig Páduai Szent Antal tiszteletére nevezték el. A templom lőréses várfalal van körülvéve.

Megosztom
bookmark at: Twitter bookmark at: Facebook bookmark at: Digg bookmark at: Google

Csíkszentléleki Plébánia